Ambasada Republiki Indii w Warszawie, wraz z Sattva Group, Europejskim Forum na Rzecz Ayurvedy i Jogi oraz innymi organizatorami mają zaszczyt zaprosić Państwa na Dzień Ayurvedy.

Zaproszenie

Ambasada Republiki Indii w Warszawie, wraz z Sattva Group, Europejskim Forum na Rzecz Ayurvedy i Jogi oraz innymi organizatorami mają zaszczyt zaprosić Państwa na Dzień Ayurvedy.

Spotkanie odbędzie się w Audytorium Ambasady Republiki Indii przy ulicy Myśliwieckiej 2, w piątek, 1 grudnia 2017 r., w godzinach 11:00 – 16:00.

Wydarzenie poświęcone jest starodawnej indyjskiej sztuce leczenia – Ayurwedzie, Jodze oraz produktom naturalnym. Dodatkowo, goście będą mogli skosztować  zdrowotnych przekąsek oraz organicznej herbaty z Indii.

Prosimy o potwierdzenie obecności do dnia 28.11.2017 na adres com2.warsaw@mea.gov.in

Program

10:30                          Rejestracja gości

11:00                          Oficjalne powitanie i prezentacja programu wydarzenia

11:05                          Przemówienie powitalne Charge d’Affaires

11:10                          Program kulturalny

11:20                          Prezentacja AYUSH (Ayurveda, Yoga, Naturopathy, Homeopathy) prowadzona przez Vaidacharya Dr. Virje Khosla (EFFAY)

11:30                          Prezentacja Pana Ashish Hinduja, Sattva Group

11:40                          Prezentacja Dr Katarzyny Bączek ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

11:50                          Sesja networkingowa oraz przekąski i napoje wegetariańskie

12:00 to 16:00

  • Wykład / prezentacja Dr. Virje Khosla dotycząca Ayurvedy
  • Pokaz gotowania
  • Lekcja Jogi
  • Konsultacje z lekarzami Ayurvedy (dla chętnych)
  • Degustacja organicznych herbat z Indii (dzięki uprzejmości Sattva Group)
  • Wystawa Ayurwedyjskich kosmetyków i produktów leczniczych organizowana przez Sattva Group
  • Sesje spotkań biznesowych

 

clip_image001

Platforma rejestracyjna dla Uczestników II części zielarskich warsztatów terenowych w dolinie potoku Panna (18 sierpnia) “Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna”.

image

Drodzy Uczestnicy warsztatów terenowych w dolinie potoku Panna

 

Z uwagi  na bardzo duże zainteresowanie zajęciami w dolinie potoku Panna proszę o rejestrowanie się na specjalnie przygotowanej stronie internetowej: https://e-learning.pwsz.krosno.pl/ankieta/index.php?r=survey/index&sid=738642

Jest to konieczne dla właściwej organizacji zajęć.

Jeszcze raz przypomnę: spotykamy się 18 sierpnia w Zyndranowej w okolicy cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja: http://rozanski.li/4659/zapraszam-na-ii-czesc-zielarskich-warsztatw-terenowych-w-dolinie-potoku-panna-18-sierpnia-i-wyklad-19-sierpnia-rosliny-lecznicze-i-trujace-doliny-potoku-panna/

Zapraszam na II część zielarskich warsztatów terenowych w dolinie potoku Panna (18 sierpnia) i wykład (19 sierpnia) “Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna”.

pannaPotok_tylawa
Potok Panna

 

Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St. Pigonia w Krośnie zapraszają na warsztaty terenowe z zakresu zielarstwa, fitochemii, farmakognozji, fitotoksykologii, botaniki i fitoterapii.

Prowadzący i organizujący warsztaty oraz wykład: dr n. biol. Henryk Różański, dr n. biol. Dominik Wróbel, prof. dr hab. inż. Antoni Szumny, o. dr Marcelin Jan Pietryja, dr inż. Janusz Kilar, dr inż. Magdalena Kilar i oraz dr inż. Anna Pietrasz.

Termin: 18 sierpnia 2017 r. (piątek), godzina 10:00.

Miejsce: miejscowość – Zyndranowa (koło Tylawy i Barwinka, http://www.zyndranowa.org ), miejsce zbiórki: Zyndranowa, w okolicy cerkwi prawosławnej pw. św. Mikołaja.

Przebieg warsztatów: wejście do doliny potoku Panna w Zyndranowie, o godzinie 10:00, następnie wędrówka korytem potoku przecinającego malownicze lasy wśród gór, przebogatych w rośliny lecznicze, przyprawowe, kosmetyczne i dietetyczne. Kierunek – do źródeł potoku Panna  (w górnym biegu Mistky) na górze Kiczera.

Prowadzący będą omawiali cechy botaniczne, zielarskie, farmakologiczne, toksykologiczne, chemiczne – napotkanych wszystkich roślin w czasie wędrówki korytem potoku Panny.

Czas trwania wędrówki pieszej: ok. 5 godzin, około godziny 17:00 ognisko z pieczeniem ziemniaków i kiełbasek (pole biwakowe Stasiana)

Przed wyruszeniem w wędrówkę: nasmarowanie ciała i ubrań preparatem autorstwa dra Różańskiego – przeciwko kleszczom, muchom, komarom i innym stawonogom pasożytniczym i uprzykrzającym warsztaty.

Koszt warsztatów: 25 złotych za osobę (pokrycie kosztów: woda, ziemniaki, kiełbaski, miejsce na ognisko): wpłata (imię i nazwisko) na konto PTZiF: Bank Polski PKO: 03 1020 2964 0000 6302 0136 0478.

Za dzieci poniżej 15 roku życia proszę nie wnosić opłaty.

Zapraszamy!!!

Od 18 do 20 sierpnia w Krośnie (na Rynku) odbywają się Karpackie Klimaty: http://www.karpackieklimaty.krosno.pl, http://visitkrosno.pl/pl/wydarzenia/karpackie_klimaty_2017,   interesujące są wówczas stragany ze zdrową żywnością, dni wina oraz występy artystyczne.

19 sierpnia 2017 roku (sobota) w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej wykład otwarty (godzina 10:00), który wspólnie poprowadzą:

Dr n. biol. Henryk Różański,  dr n. biol. Dominik Wróbel & prof. dr hab. inż. Antoni Szumny:  “Rośliny lecznicze i trujące doliny potoku Panna” – wykład z ilustracjami roślin napotkanymi w czasie wędrówki doliną potoku Panna; cechy botaniczne, właściwości farmakologiczne (lecznicze i toksykologiczne), cechy fitochemiczne, zastosowanie w praktycznej fitoterapii, pozologia.

W sobotę zapraszamy również do “Wioski Zielarskiej”, zorganizowanej przez Inez Rogozińską na terenie PWSZ w Krośnie (Rynek) (https://www.facebook.com/inez.herbiness), http://www.herbiness.com ).

Zapraszamy na kurs: “Medycyna naturalna” w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie. Obejmuje system terapii i leków dra Gerharda Madausa i inne wyjątkowe działy medycyny naturalnej.

kurs21

Dyrektor Niepublicznego Ośrodka Dokształcania przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie ogłasza:

nabór na kurs: Medycyna naturalna

kierownik kursu – dr n. biol. Henryk Różański

Dla kogo adresowany: technicy farmacji, weterynarze, zielarze, lekarze, kosmetolodzy, kosmetyczki, farmaceuci, pielęgniarki, dietetycy, pracownicy centrów Spa, uzdrowisk, ośrodków turystyki, odnowy biologicznej i rekreacji, absolwenci zdrowia publicznego, osoby zajmujący się promocją zdrowia i zdrowego stylu życia, pracownicy drogerii, osoby planujące otworzyć sklepy ze zdrową żywnością, sklepy zielarsko-medyczne lub drogerie z artykułami zielarskimi i suplementami diety; technolodzy i dystrybutorzy suplementów diety, środków dietetycznych, żywności i kosmetyków; fitoterapeuci, naturopaci. Kurs przeznaczony dla osób mających podstawową wiedzę z zakresu zielarstwa i biologii.

Charakterystyka

Jedyny w Polsce kurs ukazujący różne aspekty obszernej medycyny naturalnej, będącej nieodłączną częścią medycyny akademickiej.

W kursie uwzględniono różnorodne działy medycyny komplementarnej, które są słabo rozpowszechnione w Polsce (np. system receptury i terapii dra G. Madausa).

W trakcie kursu słuchacz zdobędzie wiedzę z obszaru nauk medycznych i biologicznych, które pozwolą na pełne zrozumienie sensu (idei, celów) różnych działów medycyny naturalnej.

Celem kursu jest ukazanie wartości jakie tkwią w medycynie naturalnej, która zyskuje coraz większe uznanie i zastosowanie w leczeniu oraz profilaktyce chorób.

Niezmiernie ważnym atutem kursu jest nawiązanie do historii i filozofii nauk medycznych i biologicznych oraz przemyślane i praktyczne przedstawienie potencjalnych możliwości zastosowania poszczególnych dziedzin medycyny komplementarnej, w tym fitomedycyny akademickiej w leczeniu i zapobieganiu chorób.

Kurs niewątpliwie wpłynie na rozwój światopoglądu, filozofii życia oraz przyczyni się do promocji i ukształtowania zdrowego trybu życia.

L.p.

Nazwa przedmiotu

Wykład

Prowadzący

1

Allopatia i homeopatia. Medycyna komplementarna. Medycyna naturalna. Medycyna oficjalna

5

prof. dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk- Sedlak

2

Anatomia kliniczna

5

dr n. med. Ryszard Kacała

3

Antropozofia. Koncepcja pedagogiczna dra Rudolfa Steinera

5

dr Małgorzata Świdrak

4

Bańki lekarskie – Cucurbitas ponerae. Zasady stawiania baniek.

5

dr n. med. Renata Rabiasz

5

Biochemia roślin leczniczych

5

prof. dr hab. inż. Antoni Szumny

6

Bioenergetyka w terapii. Homeostaza. Bioenergetyka substancji leczniczych

5

dr n. med. Ryszard Kacała

7

Botanika ogólna

5

dr n. biol. Dominik Wróbel

8

Botanika systematyczna

5

dr n. biol. Dominik Wróbel

9

Charakterystyka wybranych leków homeopatycznych dostępnych w aptekach

5

dr n. farm. Dariusz Jałoza

10

Chemotaksonomia roślin lekarskich

5

dr n. biol. Henryk Różański

11

Diagnostyka wybranych chorób. Interpretacja wyników badań.

5

dr n. med. Lucjan Langner

12

Etnofarmakologia i etnomedycyna Szwajcarii, Polski, Austrii i Niemiec

5

dr n. biol. Henryk Różański

13

Filozofia leku i terapii dra G. Madausa

4

dr n. biol. Henryk Różański

14

Fitochemia roślin leczniczych i trujących

5

prof. Antoni Szumny

15

Fitofarmakologia

5

prof. dr hab. n. farm. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak

16

Fitomedycyna wg Johanna Künzle

5

dr n. biol. Henryk Różański

17

Fitoterapia w medycynie oficjalnej

5

dr med. Lucjan Langner

18

Fitoterapia wg dra Henri Leclerc’a

5

dr n. biol. Henryk Różański

19

Glony w medycynie, kosmetyce i żywieniu

3

dr n. biol. Dominik Wróbel

20

Grzyby lecznicze

3

dr n. biol. Dominik Wróbel

21

Hirudoterapia

5

dr n. med. Renata Rabiasz

22

Historia i filozofia nauk biologicznych i medycznych z uwzględnieniem farmakologii i zielarstwa

5

dr med. Ryszard Kacała

23

Koncepcje terapii i profilaktyki chorób Max’a Bircher’a-Benner’a i Franz’a Xaver’a Mayr’a. Dr Rudolf Hauschka – antropozofia w medycynie i kosmetyce

5

dr inż. Magdalena Kilar

24

Lecznicze surowce mineralne w dawnej i współczesnej medycynie

4

dr n. biol. Henryk Różański

25

Medycyna antropozoficzna dr Ity Wegman i dra Rudolfa Steinera.

5

dr inż. Janusz Kilar

26

Medycyna klasztorna

5

o. dr Marcelin Jan Pietryja

27

Medycyna naturalna wg Sebastiana Kneippa

4

dr inż. Magdalena Kilar

28

Medyczna chemia nieorganiczna. Chemia nieorganicznych surowców oligopleksów dynamicznych dra G. Madausa

5

dr inż. Anna Pietrasz

29

Medyczna chemia organiczna. Chemia organicznych surowców oligopleksów dynamicznych dra G. Madausa

5

dr inż. Anna Pietrasz

30

Mszaki lecznicze

3

dr n. biol. Dominik Wróbel

31

Naturalna terapia Ferdinanda Huneke’a. Medycyna alternatywna wg Hansa Heinricha Reckeweg’a. Preparaty Heel dostępne w obrocie handlowym.

Leki kwiatowe dra Edwarda Bacha

5

dr inż. Janusz Kilar

32

Naturoterapia Christopha Wilhelma Hufelanda. Makrobiotyka

4

dr n. biol. Henryk Różański

33

Naturoterapia Emanuela Felke

3

dr inż. Magdalena Kilar

34

Naturoterapia Johanna Schrotha

3

dr inż. Magdalena Kilar

35

Naturoterapia Vincenza Prißnitza

3

dr inż. Magdalena Kilar

36

Oligokompleksy (oligopleksy)dynamiczne i leki ziołowe dra G. Madausa

5

dr n. biol. Henryk Różański

37

Paprotniki lecznicze

3

dr n. biol. Dominik Wróbel

38

Podstawy patofizjologii

5

dr med. Lucjan Langner

39

Porosty lecznicze

3

dr n. biol. Dominik Wróbel

40

Rośliny lecznicze wg dra G. Madausa

5

dr n. biol. Henryk Różański

41

Rośliny lecznicze wg Rembertusa Dodonaeusa

5

dr n. biol. Henryk Różański

42

Surowce zwierzęce w medycynie

5

dr inż. Janusz Kilar

43

Taksonomia roślin leczniczych. Systemy taksonomiczne

5

dr n. biol. Dominik Wróbel

44

Terapie solami dr Wilhelma Heinricha Schüsslera

5

dr n. biol. Henryk Różański

45

Towaroznawstwo i chemia surowców preparatów dra G. Madausa

5

dr inż. Anna Pietrasz

46

Tradycyjna Medycyna Chińska

5

dr med. Ryszard Kacała

47

Zasady medycyny, terapii i receptury dra G. Madausa

5

dr n. biol. Henryk Różański

48

Ziołolecznicztwo Hieronymus’a Bock’a (Tragusa), Leonhart’a Fuchs’a, Adamus’a Lonicerus’a i Petrus’a Andreas’a Matthiolus’a

5

dr n. biol. Henryk Różański

 

Ogólna liczba godzin

220

 

 

Czas trwania kursu – 2 semestry (220 godzin)

Koszt kursu – 4 200 zł Oplata rekrutacyjna 200 zł (wliczana w koszt kursu bezzwrotna w przypadku rezygnacji z kursu przez uczestnika). Możliwość płatności w ratach za całość kursu.

Zajęcia będą odbywać się 1 raz w miesiącu sobota-niedziela (przeważnie pierwszy weekend miesiąca)

w salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, przy ul. Dmochowskiego 12.

Kurs nie będzie prowadzony w formie e-learningu.

Rejestracja elektroniczna wyłącznie w terminie: 12.06.2017 r. – 9.07.2017 r. na stronie https://rejestracja.pwsz.krosno.pl/

Przesyłanie dokumentów: w terminie 12.06.2017 r. – 16.07.2017 r.

Wymagane dokumenty

1. Oryginał lub poświadczone za zgodność z oryginałem

a) świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub

b) świadectwo dojrzałości lub

c) dyplom ukończenia szkoły wyższej.

2.Wniosek kandydata (do wydrukowania po dokonaniu rejestracji elektronicznej na stronie pwsz.krosno.pl),

3. 1 zdjęcie (3,5 cm x4,5 cm),

4. kopia dowodu tożsamości

5. potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej; Opłatę Uczestnik Kursu uiszcza na rachunek bankowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie 04 1240 4764 1111 0000 4865 3172

200 zł tytułem: opłata za kurs medycyna naturalna

Decyduje kolejność zgłoszeń zalogowanych do systemu i przesłanych w wersji papierowej do uczelni.

Ze względu na duże zainteresowanie kursem informujemy kandydatów, że zgłoszenia niekompletne i przesłane po terminie nie będą rozpatrywane. (Decyduje data stempla pocztowego!).

Dokumenty proszę przesyłać na adres:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia

Kurs: Medycyna naturalna

38-400 Krosno

ul. Dmochowskiego 12

Zapraszamy na kurs Zielarz-fitoterapeuta w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie.

kurs3

Dyrektor Niepublicznego Ośrodka Dokształcania przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie ogłasza:

nabór na kurs Zielarz- fitoterapeuta Kod zawodu: 323012

kierownik kursu – dr n. biol. Henryk Różański

Dla kogo adresowany:

technicy farmacji, weterynarze i lekarze weterynarii, zielarze, fitoterapeuci, lekarze, kosmetolodzy, kosmetyczki, farmaceuci, pielęgniarki, dietetycy, pracownicy centrów Spa, uzdrowisk, ośrodków turystyki, odnowy biologicznej i rekreacji, absolwenci zdrowia publicznego, osoby zajmujący się promocją zdrowia i zdrowego stylu życia, pracownicy drogerii, osoby planujące otworzyć sklepy ze zdrową żywnością, sklepy zielarsko-medyczne lub drogerie z artykułami zielarskimi i suplementami diety; terapeuci chcący podnieść swoje kwalifikacje w zakresie towaroznawstwa zielarskiego i kosmetycznego; pracownicy firm kosmetycznych; technolodzy i dystrybutorzy suplementów diety, środków dietetycznych, żywności i kosmetyków; wszyscy zainteresowani tematyką.

Program kursu

Nazwa przedmiotu

Ćwiczenia

Wykład

Zajęcia praktyczne w terenie

Prowadzący

Anatomia prawidłowa człowieka

 

4

  dr Łukasz Wojtyczek

Bańki lekarskie – Cucurbitas ponerae. Zasady stawiania baniek.

 

5

  dr n. med. Renata Rabiasz

Biochemia i fitochemia

 

5

  prof. dr hab. Antoni Szumny

Bioenergetyka w terapii i farmakologii

 

4

  dr n. med. Ryszard Kacała

Biologia roślin w naturze. Rozpoznawanie i oznaczanie roślin w terenie

   

6

dr n. biol Dominik Wróbel & dr n. biol. Henryk Różański

Botanika farmaceutyczna. Fitosocjologia

4

5

  dr n. biol Dominik Wróbel

Chemia kosmetyków ziołowych. Podstawy receptury kosmetycznej.

 

4

  dr inż. Anna Pietrasz

Chemotaksonomia roślin leczniczych. Fitochemia.

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Ekstrakty i nalewki w ziołolecznictwie.

 

4

  dr inż. Janusz Kilar

Etnobotanika

 

8

  mgr farm. Jolanta Miklar

Etyka zawodu zielarz-fitoterapeuta

 

2

  o dr. Marcelin Jan Pietryja

Farmakologia

 

6

  prof. dr hab. Ilona Kaczmarczyk-Sedlak

Fitoterapia dermatologiczna

 

4

  dr n. med. Magdalena Kamińska-Jałoza

Fitoterapia geriatryczna

 

4

  dr n. med.  Lucjan Langner

Fitoterapia i fitofarmakologia wojenna

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Fitoterapia laryngologiczna

 

4

  dr n. med. Magdalena Kamińska-Jałoza

Fitoterapia onkologiczna

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Fitoterapia pediatryczna

 

4

  dr n. med.  Lucjan Langner

Fitoterapia stomatologiczna

 

4

  dr n. med. Magdalena Kamińska-Jałoza

Fitoterapia układu pokarmowego

 

4

  dr n. med. Lucjan Langner

Fitoterapia w ginekologii

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Fitoterapia w medycynie internistycznej

 

4

  dr n. med. Lucjan Langner

Fizjologia człowieka

 

4

  dr Łukasz Wojtyczek

Floroterapia

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Gemmoterapia

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Hirudoterapia

 

4

  dr n. med. Renata Rabiasz

Leki kwiatowe dra Edwarda Bacha

 

4

  dr inż. Janusz Kilar

Materia medica – surowce roślinne, zwierzęce i mineralne

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Olejki eteryczne w fitoterapii. Chemia olejków eterycznych. Badanie jakości olejków eterycznych

 

4

  dr inż. Anna Pietrasz

Podstawy chemii organicznej i nieorganicznej z uwzględnieniem fitochemii.

 

5

  prof. dr hab. Antoni Szumny

Podstawy dietetyki. Diety specjalne Zioła w dietetyce.

 

5

  mgr farm. Jolanta Miklar

Podstawy medycyny antropozoficznej dra Rudolfa Steiner’a

 

4

  dr inż. Janusz Kilar

Podstawy patologii i patofizjologii. Podstawy diagnostyki. Interpretacja wyników badań.

 

4

  dr n. med. Lucjan Langner

Podstawy receptury zielarskiej

4

2

  dr n. farm. Dariusz Jałoza

Praktyczne obliczenia w recepturze

 

4

  mgr Joanna Anglart-Różańska

Rhizoterapia

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Rośliny lecznicze i trujące w środowisku naturalnym. Rozpoznawanie, zbiór, właściwości lecznicze

   

4

dr n. biol. Dominik Wróbel & dr n. biol. Henryk Różański

Technika wybranych zabiegów pielęgnacyjnych i medycznych. Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej.

8

6

  dr n. med. Renata Rabiasz

Terapie oligopleksami dynamicznymi dr Gerharda Madausa; Terapie solami dr Wilhelma Heinricha Schüsslera

 

4

  dr n. biol. Henryk Różański

Terapie ziołowe o. Andrzeja Czesława Klimuszki

 

4

  mgr Krzysztof Kamiński

Towaroznawstwo farmakognostyczne. Farmakognozja. Towaroznawstwo zielarskie.

 

5

  prof. dr hab. Ilona Kaczmarczyk Sedlak

Tradycyjna Medycyna Chińska

 

4

  dr n. med. Ryszard Kacała

Podstawy gleboznawstwa i nawożenia. Ochrona roślin

 

3

  dr inż. Marta Pisarek

Uprawa roślin kosmetycznych, przyprawowych, leczniczych i dietetycznych.

 

3

  dr inż. Barbara Krochmal-Marczak

Wybrane akty prawne w żywności, farmacji, kosmetyce i medycynie. Znakowanie suplementów diety. Obrót produktami leczniczymi. Przechowywanie produktów zielarskich, suplementów diety i produktów leczniczych.

 

4

  mgr Barbara Głowiak

Zarys medycyny klasztornej

 

4

  o. dr Marcelin Jan Petryja

Zioła aspektu wiosennego

   

4

dr n. biol. Dominik Wróbel & dr n. biol. Henryk Różański

Zioła i sole w balneologii i hydroterapii

 

4

  dr inż. Anna Pietrasz

Zioła Rosji i Ukrainy

 

4

  dr inż. Anna Pietrasz

Suma godzin

Lab.16

Wykł.192

Teren. 14

 

Ogólna liczba godzin

 

222

   

 

Czas trwania kursu – 2 semestry (222 godzin)

Kurs realizuje treści kształcenia ujęte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2009 r. w sprawie kwalifikacji osób wydających produkty lecznicze w placówkach obrotu pozaaptecznego.

Koszt kursu – 4 000 zł Oplata rekrutacyjna 200 zł ( wliczana w koszt kursu; bezzwrotna w przypadku rezygnacji z kursu przez uczestnika) Możliwość płatności w ratach za kurs.

Liczba miejsc: 60

Zajęcia będą odbywać się 1 raz w miesiącu sobota-niedziela (przeważnie ostatni weekend miesiąca) w pracowniach i salach wykładowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie, przy ul. Dmochowskiego 12, część zajęć również w obiektach PWSZ przy ul. Kazimierza Wielkiego.

Rejestracja elektroniczna wyłącznie w terminie: 12.06.2017 r. – 9.07.2017 r. na stronie

https://rejestracja.pwsz.krosno.pl/

Przesyłanie dokumentów: w terminie 12.06.2017 r. – 16.07.2017 r.

Wymagane dokumenty

1. Oryginał lub poświadczone za zgodność z oryginałem

a) świadectwo ukończenia szkoły ponadgimnazjalnej lub

b) świadectwo dojrzałości lub

c) dyplom ukończenia szkoły wyższej.

2.Wniosek kandydata (do wydrukowania po dokonaniu rejestracji elektronicznej na stronie pwsz.krosno.pl),

3. 1 zdjęcie (3,5 cm x4,5 cm),

4. kopia dowodu tożsamości

5. potwierdzenie uiszczenia opłaty rekrutacyjnej: Opłatę Uczestnik Kursu uiszcza na rachunek bankowy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie 04 1240 4764 1111 0000 4865 3172.

200 zł tytułem: kurs zielarz-fitoterapeuta

Decyduje kolejność zgłoszeń zalogowanych do systemu i przesłanych w wersji papierowej do uczelni.

Ze względu na duże zainteresowanie kursem informujemy kandydatów, że zgłoszenia niekompletne i przesłane po terminie nie będą rozpatrywane. (Decyduje data stempla pocztowego!).

Dokumenty proszę przesyłać na adres:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia

Kurs: Zielarz-fitoterapeuta

ul. Dmochowskiego 12

38-400 Krosno

XI Franciszkańska Konferencja Zielarsko-Farmaceutyczna, 27 maja 2017 r., Katowice-Panewniki–zapraszamy.

plakat2-konferencja-XI.cdr

Franciszkańskie Konferencje Zielarsko-Farmaceutyczne są organizowane od początku istnienia Herbarium św. Franciszka, tzn. od 2007 roku. Ich twórcą jest założyciel i dyrektor Herbarium – o. dr Marcelin Jan Pietryja ofm. Konferencje mają na celu szerzenie wiedzy na temat zdrowego, zgodnego z naturą trybu życia, profilaktyki zdrowotnej oraz naturalnych metod leczenia chorób.

W tym roku zapraszamy wszystkich miłośników ziołolecznictwa, zielarzy, lekarzy, specjalistów i zainteresowanych ziołami pasjonatów na XI konferencję, która odbędzie się w ostatnią sobotę maja, tj. 27.05.2017 r., w Katowicach-Panewnikach, ul. Związkowa 20, Dom Parafialny, Aula św. Franciszka.

Temat tegorocznej Konferencji to: „Naturalne środki pomocne w leczeniu zaburzeń układu nerwowego”

Wykłady na tegorocznej konferencji poprowadzą: prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak, prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer, dr n. farm. Sławomir Kurkiewicz, dr n. biol. Henryk Różański, dr n. med. Ryszard Kacała, dr inż. Janusz Kilar, prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny.

 

Program Konferencji

9:00
Rejestracja uczestników Konferencji

10:00
Powitanie gości – o. dr Marcelin Pietryja ofm

10:10
Słowo wstępne – przewodniczący konferencji o. dr August Smyczek ofm

10:20
Dr n. farm. Sławomir Kurkiewicz
Śląski Uniwersytet Medyczny
Referat na temat: Jak technika GC/MS może pomóc w odtworzeniu oryginalnego składu Balsamu Jerozolimskiego

10:40
Prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Referat na temat: Bioaktywne związki w konopiach. Wsparcie dla układu nerwowego

11:10
Prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak
Śląski Uniwersytet Medyczny
Referat na temat: Ciesz się życiem! Rośliny lecznicze stosowane w łagodzeniu depresji

11:40
Dyskusja na temat referatów

12:00
Prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Referat na temat: Naturalne związki o charakterze przeciwbólowym

12:30
Dr n. med. Ryszard Kacała
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu
Referat na temat: Zastosowanie colostrum w zapobieganiu chorób

13:00
Dyskusja na temat referatów

13:15 – 14:45
Przerwa kawowa

14:45
Dr inż. Janusz Kilar
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St­­. Pigonia w Krośnie
Referat na temat: Medycyna antropozoficzna dr Rudolfa Steinera w chorobach neurologicznych

15:15
Dr n. biol. Henryk Różański
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. St­­. Pigonia w Krośnie
Referat na temat: Rośliny prokognitywne przy osłabieniu pamięci

15:45
Dyskusja na temat referatów

16:00
Prof. dr hab. prorektor Stanisław Boryczka
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Podsumowanie, zakończenie

Borelioza – problemy diagnostyczne i terapeutyczne Krosno 10 maja 2017. KOMUNIKAT II.

ixodes2

Rektor

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie

Rektor

Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

oraz

Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów

zapraszają na

seminarium

 

Borelioza – problemy diagnostyczne i terapeutyczne

Krosno

10 maja 2017

KOMUNIKAT II

Cele seminarium:

Popularyzacja wiedzy oraz wymiana poglądów naukowych i doświadczeń na temat epidemiologii, etiologii, patogenezy, obrazu klinicznego, diagnostyki, leczenia i profilaktyki boreliozy (Borreliosis). Próba wyjaśnienia przyczyn „szumu medialnego” na temat boreliozy (krętkowicy kleszczowej). Merytoryczne omówienie, weryfikacja i obalenie nieprawdziwych informacji o chorobie oraz próba oceny rzeczywistych zagrożeń związanych z zakażeniem krętkami Borrelia. Dawne i współczesne problemy związane z rozpoznaniem i leczeniem boreliozy z Lyme. Omówienie i ocena metod leczenia boreliozy w medycynie oficjalnej i medycynie alternatywnej (niekonwencjonalnej).

Tematyka seminarium:

· Biologia kleszczy Ixodida

· Krętki Borrelia wywołujące boreliozę

· Diagnostyka boreliozy

· Objawy, różnicowanie boreliozy

· Metody leczenia boreliozy

· Zapobieganie boreliozie

· Preparaty przeciwkleszczowe

· Aspekty historyczne związane z boreliozą

KOMITET HONOROWY SEMINARIUM

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

KOMITET NAUKOWY SEMINARIUM

Przewodniczący: prof. dr hab. Roman Kołacz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Członkowie:

Prof. dr hab. farm. inż. Grzegorz Bazylak (Kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka (Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego, Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Dr n. leśnych Izabela Betlej (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Dr n. med. Sławomir Dudek (Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Dr n. med. Józef Forgacz (Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej II, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak (Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej, Uniwersytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. inż. Jan Grajewski (Kierownik Katedry Fizjologii i Toksykologii, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie; Dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Wydział Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski)

Prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, Kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. n. med. Brygida Knysz (Kierownik Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych; Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Dr inż. Janusz Kilar (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Lucjan Langner (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. n. med. Jerzy T. Marcinkowski (Kierownik Katedry Medycyny Społecznej, kierownik Zakładu Higieny, Prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu)

Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (Kierownik Katedry Onkologii, Kierownik Zakładu Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Niżnikowski (Przewodniczący Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk; Prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego; Kierownik Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Dr hab. n. biol. Krzysztof Piksa, prof. UP (Instytut Biologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)

O. dr Marcelin Pietryja (Dyrektor Herbarium Św. Franciszka, Dyrektor Instytutu Medycyny Klasztornej, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach)

Dr n. med. Renata Rabiasz (Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Dr n. biol. Henryk Różański (Kierownik Laboratorium Biologii Przemysłowej i Eksperymentalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. med. Andrzej Szuba (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny (Kierownik Katedry Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. biol. Magdalena Twarużek (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer (kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)

Dr n. biol. Dominik Wróbel (Prorektor ds. Studiów, Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. o zdr. Danuta Zarzycka (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

KOMITET ORGANIZACYJNY SEMINARIUM

Przewodniczący: dr n. biol. Henryk Różański

Członkowie:

dr Izabela Betlej

dr inż. Janusz Kilar

dr inż. Magdalena Kilar

dr inż. Barbara Krochmal-Marczak

dr inż. Anna Pietrasz

mgr inż. Halina Beń

mgr Jarosław Kasprzak (Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia w Poznaniu)

mgr Lucyna Pojnar

mgr Katarzyna Studnicka

mgr inż. Angelika Uram

Sekretarz:

mgr Iwona Wajs

Sekretariat seminarium:

Instytut Gospodarki i Polityki Społecznej

ul. Dmochowskiego 12

38-400 Krosno

tel. 13-43-755-80, 13-43-755-25

fax 13-43-755-81

e-mail: borelioza@pwsz.krosno.pl

Miejsce seminarium: kampus Politechniczny PWSZ w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Dmochowskiego 12.

PROGRAM SEMINARIUM

Środa, 10 maja 2017 roku

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im S. Pigonia w Krośnie, ul. Dmochowskiego 12,

dzielnica Suchodół.

8.00-11.00 Rejestracja uczestników

8.30 – 9.00 Powitanie i uroczyste otwarcie konferencjimgr Franciszek Tereszkiewicz, Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie

przemówienie Rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnieprof. dr hab. Grzegorz Przebinda

przemówienie Przewodniczącego Komitetu Naukowego – prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

SESJA I – WYKŁADY (przewodniczą: prof. dr hab. farm. inż. Grzegorz Bazylak (kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr n. med. Lucjan Langner (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

9.00-9.30 dr n. biol. Dominik Wróbel: Kleszcze – Ixodida i ich środowisko życia (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

9.30-10.15 prof. dr hab. n. biol. Adam KaznowskiBorrelia sp. – czynnik etiologiczny krętkowicy kleszczowej (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

10.15-11.00 prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak Choroby wirusowe przenoszone przez kleszcze (Zakład Wirusologii Molekularnej, Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza)

Dyskusja

11.15-11.45 Przerwa kawowa

11.45 – 12.15 dr n.med. Sławomir Dudek – Poszukiwanie nowych technik wykrywania boreliozy ((Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

12.15-12.45 mgr inż. Paweł Fekner – Potencjalne możliwości wykorzystana testu USR w początkowym etapie diagnostyki boreliozy (Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów)

12.45-13.15 lek. med. Krzysztof BłechaNadrozpoznawalność boreliozy w ocenie lekarza praktyka (Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki)

Dyskusja

13.30-15.00 Przerwa obiadowa (restauracja Gąsior & Gąsior Krosno, ul. Bieszczadzka 80)

SESJA II – WYKŁADY i DEBATA (przewodniczą: prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny), o. dr Marcelin Pietryja (Dyrektor Herbarium Św. Franciszka, Dyrektor Instytutu Medycyny Klasztornej, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach).

15.00-15.30 dr hab. n. med. Dorota Waśko-CzopnikSkutki przewlekłej antybiotykoterapii boreliozy. (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu).

15.30-16.00 mgr farm. Przemysław FiguraFitoterapia zespołu poboreliozowego (Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu).

16.00-16.30 mgr Jan OrubaRośliny lecznicze w terapii lekoopornej babeszjozy (Centrum Fitoterapii, Łużna)

16.30–17.00 prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny – Fitoterapia i związki naturalne w zapobieganiu i wspomaganiu leczenia boreliozy (Katedra Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Dyskusja

17.00-17.30 Przerwa kawowa

mgr Jarosław KasprzakWolne refleksje praktyka o boreliozie i medycynie alternatywnej (Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia w Poznaniu)

18.00~20.00 Debata na temat chorób odkleszczowych (Tick-borne disease), prowadzący: mgr Jarosław Kasprzak (Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia w Poznaniu)

Uczestnicy Debaty:

prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak

dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik

prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski

lek. med. Krzysztof Błecha

mgr Jan Oruba

Dyskusja, pytania do Uczestników Debaty

Zakończenie i podsumowanie Seminarium – ok. 20.00 – mgr Franciszek Tereszkiewicz (Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie), prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski  (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, Kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu).

SESJA POSTEROWA

Grzegorz Bazylak, Tai-Long Pan: Antybakteryjne substancje roślinne do unieszkodliwiania Borrelia sp. (Antibacterial plant derived compounds against Borrelia sp.), Katedra i Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika, Bydgoszcz; School of Traditional Chinese Medicine, College of Medicine, Chang-Gung University, Taoyuan, Taiwan.

Ewa Długosz, Ewa Waluga, Paweł Olczyk: Bajkaleina – nowe perspektywy w leczeniu boreliozy (Baicalein- new perspectives in the treatment of Lyme disease), Zakład Farmacji Aptecznej Katedry Farmacji Stosowanej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

Krzysztof Piksa: Kleszcze pasożytujące na nietoperzach (Instytut Biologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)

PATRONAT

„Porady na zdrowie”

clip_image002

Niezależna Telewizja NTV

clip_image004

IV konferencja “Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna”. “Medycyna naturalna w onkologii”. Krosno 11-12 maja 2017 roku. KOMUNIKAT II.

 

cancer2

Rektor

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie

Rektor

Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Dyrektor naczelny

Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

oraz

Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów

zapraszają na

IV konferencję pt.
Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna.

Medycyna naturalna w onkologii.

Krosno

11-12 maja 2017 roku

KOMUNIKAT II

Celem konferencji jest przedstawienie znaczenia preparatów pochodzenia naturalnego, diety i aktywności fizycznej w leczeniu oraz profilaktyce nowotworów. Zwrócenie uwagi na liczne czynniki kancerogenne oraz możliwości ochrony przed nimi. Próba oceny potencjalnego znaczenia medycyny naturalnej w onkologii.

Tematyka konferencji:

· Prozdrowotne działanie żywności, przydatnej w profilaktyce nowotworów

· Żywność funkcjonalna, w tym nutraceutyki w onkologii

· Żywność nowa w profilaktyce onkologicznej

· Suplementy diety w onkologii

· Kosmetyki, w tym kosmeceutyki i dermokosmetyki dla pacjentów onkologicznych

· Preparaty ziołowe, w tym leki ziołowe stosowane oficjalnie i nieoficjalnie w leczeniu i zapobieganiu nowotworów

· Fitoterapia onkologiczna

· Bezpieczeństwo żywności, pasz, ziół i kosmetyków – znaczenie w prewencji pierwotnej nowotworów

KOMITET HONOROWY KONFERENCJI

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. n. chem. Aleksander Koll (Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu)

Prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk (Dyrektor Naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu)

KOMITET NAUKOWY KONFERENCJI

Przewodniczący:

Prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (Kierownik Katedry Onkologii, kierownik Zakładu Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu; dyrektor Centrum Chorób Piersi przy DCO we Wrocławiu; pełnomocnik Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu ds. nauki i ds. wdrażania standardów „Breast Unit”, współpracownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Onkologiczne Badania Przesiewowe)

Członkowie:

Prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Andrzejak (Dyrektor Instytutu Zdrowia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu)

Prof. dr hab. n. farm. inż. Grzegorz Bazylak (Kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. Marek Bębenek (Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej I, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka (Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Prof. dr hab. Józefa Chrzanowska (Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel (Prorektor ds. Dydaktyki UM im. Piastów Śląskich, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak (Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. inż. Jan Grajewski (Kierownik Katedry Fizjologii i Toksykologii, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Wydział Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski)

Prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (Kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. n. med. Brygida Knysz (Kierownik Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. chem. Aleksander Koll (Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. biol. Łukasz Łuczaj, prof. URz (Kierownik Zakładu Botaniki Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego)

Prof. dr hab. n. med. Jerzy T. Marcinkowski (Kierownik Katedry Medycyny Społecznej, kierownik Zakładu Higieny, Prezes Polskiego Towarzystwa Higienicznego, Uniwersytet Medyczny im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu)

Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Marycz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Pracownia Mikroskopii Elektronowej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Niżnikowski (Przewodniczący Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Prof. dr hab. Jan Oszmiański (Kierownik Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. med. Andrzej Szuba (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny (Kierownik Katedry Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. biol. Magdalena Twarużek (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer (Kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Prof. dr hab. Zenon Węglarz (Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Prof. dr hab. inż. Aneta Wojdyło (Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. o. zdr. Danuta Zarzycka (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; Kierownik Katedry i Zakładu Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Dr n. leśn. Izabela Betlej (Kierownik Zakładu Towaroznawstwa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Józef Forgacz (Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej II, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Dr inż. Janusz Kilar (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Zakład Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr inż. Barbara Krochmal-Marczak (Kierownik Zakładu Produkcji i Bezpieczeństwa Żywności, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk (Dyrektor Naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu)

O. dr Marcelin Pietryja (Dyrektor Herbarium Św. Franciszka, Dyrektor Instytutu Medycyny Klasztornej, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach)

Dr n. med. Renata Rabiasz (Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. biol. Henryk Różański (Kierownik Laboratorium Biologii Przemysłowej i Eksperymentalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska (Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)

Dr n. biol. Dominik Wróbel (Prorektor ds. Studiów, Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Marcin Ziętek (II Oddział Chirurgii Onkologicznej, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

KOMITET ORGANIZACYJNY KONFERENCJI

Przewodniczący: dr n. biol. Henryk Różański

dr n. leśn. Izabela Betlej

dr inż. Janusz Kilar

dr inż. Magdalena Kilar

dr inż. Barbara Krochmal-Marczak

dr inż. n. tech. Anna Pietrasz

dr n. med. Renata Rabiasz

dr n. biol. Dominik Wróbel

mgr inż. Halina Beń (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

mgr Jarosław Kasprzak (Wielkopolskie Centrum Promocji Zdrowia w Poznaniu)

mgr Lucyna Pojnar

mgr Katarzyna Studnicka

mgr inż. Angelika Uram

Sekretarz:

mgr Iwona Wajs

PROGRAM KONFERENCJI

Czwartek, 11 maja 2017 roku

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im S. Pigonia w Krośnie, ul. Dmochowskiego 12,

dzielnica Suchodół.

8.00 – 08.30 Rejestracja uczestników

8.30 – 9.00 Powitanie i uroczyste otwarcie konferencjimgr Franciszek Tereszkiewicz, Kanclerz Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie

– przemówienie Prorektora ds. rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie – prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz

– przemówienie Rektora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu – prof. dr hab. Tadeusz Trziszka

– przemówienie Prezydenta Miasta Krosna – mgr inż. Piotr Przytocki

– przemówienie Przewodniczącego Komitetu Naukowego Konferencji – prof. dr hab. Roman Kołacz

9.00 – 14.00 Wykłady i komunikaty (przewodniczą: prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Barabasz (Prorektor ds. Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie), prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), prof. dr hab. inż. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

9.00 – 9.30 Raison d’e’tat czyli przyczyna stanu… dr n. med. Józef Forgacz (Oddział Chirurgii Onkologicznej II, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

9.30 – 10.00 Właściwości przeciwnowotworowe berberyny z Chelidonium majus L. – prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak (Zakład Wirusologii Molekularnej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

10.00 – 10.30 Toksyny drobnoustrojów zagrożeniem bezpieczeństwa żywności prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Zakład Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

10.30 – 10.45 Dyskusja

10.45 – 11.15 Przerwa kawowa

11.15 – 11.45 Algi morskie i słodkowodne biofermentowane i wzbogacane w pierwiastki śladowe jako dietoterapia dla zwierząt z syndromem metabolicznymdr hab. Krzysztof Marycz, prof. nadzw. (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Pracownia Mikroskopii Elektronowej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

11.45 – 12.15 Jak żywić pacjenta onkologicznego?dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)

12.15 – 12.45 Owoce i warzywa w profilaktyce chorób nowotworowych dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska (Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

12.45 – 13.15 Hydrolizaty białkowe i peptydy jako cenne składniki żywności funkcjonalnejprof. dr hab. Józefa Chrzanowska (Konrad Babij, Anna Dąbrowska, Marek Szołtysik, Józefa Chrzanowska, Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

13.15 – 13.30 Dyskusja

13.30 – 15.00 Przerwa obiadowa w restauracji Gąsior & Gąsior Krosno, ul. Bieszczadzka 80

15.00 – 19.00 Wykłady i komunikaty (przewodniczą: prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) oraz prof. dr hab. n. chem. Aleksander Koll (Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu).

15.00 – 15.30 Nowe spojrzenie na biologiczną rolę selenu, glinu i lituprof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

15.30 – 16.00 Orlica pospolita – dzika roślina jadalna o działaniu rakotwórczym – fakty i mitydr hab. n. biol. Łukasz Łuczaj, prof. URz (Zakład Botaniki, Instytut Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytet Rzeszowski)

16.00 – 16.30 Amigdalina – wróg czy przyjaciel? dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii, Wydział Farmaceutyczny, Śląski Uniwersytet Medyczny)

16.30 – 16.40 Dyskusja

16.40 – 17.00 Przerwa kawowa

17.00 – 17.30 Prozdrowotne właściwości Colostrum – dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

17.30 – 18.00 Naturalne substancje o charakterze antynowotworowym – droga na skróty czy realna alternatywa? – dr hab. inż. Antoni Szumny, prof. nadzw. (Katedra Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

18.00 18.30 Suplementacja diety wybranymi substancjami roślinnymi w chorobach nowotworowych – lek. med. Krzysztof Błecha (Centrum Ziołolecznictwa Ojca Grzegorza Sroki)

18.30 – 19.00 Dyskusja. Podsumowanie pierwszego dnia konferencji.

19.30 – 1.00 Uroczysty bankiet w restauracji Gąsior & Gąsior Krosno, ul. Bieszczadzka 80

Piątek, 12 maja 2017 roku

Miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im S. Pigonia w Krośnie, ul. Dmochowskiego 12, dzielnica Suchodół.

9.00 – 13.30 Wykłady i komunikaty (przewodniczą: dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu) oraz prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Wydział Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski).

9.00 – 9.30 Mleko kozie w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych – mgr inż. Żaneta Szymańska, prof. dr hab. Roman Niżnikowski, mgr inż. Marcin Świątek (Katedra Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

9.30 – 10.00 Zastosowanie konopi siewnych w medycynie i przemyśle mgr inż. Ewa Gryt (General Hemp Marketing Sp. z .o.o)

10.00 – 10.30 Przeciwnowotworowe preparaty dra Gerharda Madausa. Potencjalne możliwości użycia oligopleksów dra G. Madausa w onkologiidr n. biol. Henryk Różański, o. dr. Marcelin Pietryja

10.30 – 11.00 Przerwa kawowa

11.00 – 11.30 Epidemiologia i profilaktyka czerniaka dr n. med. Marcin Ziętek (II Oddział Chirurgii Onkologicznej, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

11.30 – 12.00 Zastosowanie leków antropozoficznych w terapii chorób nowotworowych – dr inż. Janusz Kilar (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

12.00 – 12.30 Zawartość pochodnych alkoholu salicylowego w krajowych gatunkach wierzby Salix sp. i w różnych mieszańcach wierzby energetycznej Salix viminalis L. Właściwości przeciwnowotworowe związków salicylowych dr n. biol. Henryk Różański, dr inż. Anna Pietrasz, mgr inż. Wojciech Ślenzak

12.30 – 13.00 Prozdrowotne właściwości herbatników z mąki z żołędziMarek Kruczek, Anna Areczuk, Dorota Gumul, Jarosław Korus, Magdalena Krystyjan, Halina Gambuś (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie Katedra Technologii Węglowodanów, Wydział Technologii Żywności)

13.00 – 13.30 Dyskusja. Podsumowanie konferencjidr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu), prof. dr hab. farm. inż. Grzegorz Bazylak (kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika), dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu).

13.30 – 14.30 Obiad w restauracji Gąsior & Gąsior Krosno, ul. Bieszczadzka 80

SESJA POSTEROWA

1. Talal Saeed Hameed, Barbara Sawicka: The contribution of agricultural extension services to achieve food security. Agriculture Extension & Technology Transfer Department, College of Agric& Forestry, University of Mosul, Department of Plant Production Technology and Commodities, University of Life Sciences in Lublin.

2. Ali Hulail Noaema, Barbara Sawicka, Anna Kiełtyka-Dadasiewicz: Importance of alkaloid raw materials of anti-carcinogenic. University of Life Sciences in Lublin, Department of Plant Production Technology and Commodity Sciences.

3. Barbara Sawicka, Ali Hulail Noaema, Talal Saeed Hameed Hameed, Skiba Dominika: Glukozynolany i ich znaczenie w żywieniu i fitoterapii. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Wydział Agrobioinżynierii, Katedra Technologii Produkcji Roślinnej i Towaroznawstwa.

4. Barbara Sawicka, Bernadetta Bienia, Piotr Barbaś, Barbara Krochmal-Marczak, Piotr Pszczółkowski: Rola żywności funkcjonalnej w medycynie naturalnej. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

5. Małgorzata Karbarz, Kinga Stawarczyk, Magdalena Duda, Łukasz Łuczaj: Zawartość chlorofilu jako wskaźnik potencjału zdrowotnego soków z liści wybranych roślin. Zakład Botaniki, Pozawydziałowy Instytut Biotechnologii, Uniwersytet Rzeszowski.

6. Maria Ruda, Stanisław Habrat, Janusz Kilar, Stanisław Zając, Magdalena Kilar: Czy hodowcy bydła jedzą wołowinę? Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

7. Paweł Olczyk, Ewa Długosz, Ewa Waluga: Perspektywy wykorzystania preparatów zawierających propolis w leczeniu chorób nowotworowych. Zakład Farmacji Aptecznej Katedry Farmacji Stosowanej, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

8. Paweł Fekner: Wczesne przeciwdziałanie indukcji nerkopochodnego włóknienia układowego (nsf) – potencjalne możliwości wykorzystania wybranych gatunków roślin zielarskich zapobiegających zatruciu związkami gadolinu podczas rutynowych badań onkologicznych z użyciem rezonansu magnetycznego. Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów

9. Barbara Głowiak: Ustawodawstwo w zakresie suplementów diety. SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny w Warszawie.

10. Grzegorz Bazylak, Marcin Siepak, Agnieszka Jaworowska, Tai-Long Pan: Substancje roślinne stosowane do neutralizacji i eliminacji wewnątrzkomórkowych bakterii Chlamydia pneumoniae jako potencjalnego czynnika stymulującego niekontrolowany przyrost masy ciała u ludzi. Katedra i Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika; Zakład Hydrogeologii i Ochrony Wód, Instytut Geologii, Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych,

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza; Department of Life and Sports Science, School of Engineering and Science, University of Greenwich; School of Traditional Chinese Medicine, College of Medicine, Chang-Gung University.

11. Beata Sperkowska, Grzegorz Bazylak: Potencjalne właściwości kancerogenne glinu występującego w suplementach diety o działaniu odchudzającym i upiększającym. Katedra i Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny, Collegium Medicum, Uniwersytet Mikołaja Kopernika.

12. Monika Steciak, Maria Ruda, Janusz Kilar: Zainteresowanie lokalnymi produktami mlecznymi wśród mieszkańców powiatu krośnieńskiego. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

13. Andrzej Krężałek, Maria Ruda, Janusz Kilar: Mieszkańcy powiatu krośnieńskiego wobec mięsa króliczego. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

14. Natalia Ptok, Marlena Ruman, Agnieszka Zontek, Weronika Wojnar, Anna Bońka, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak: Analiza porównawcza profilu fitochemicznego oraz aktywności antyoksydacyjnej surowców roślinnych zawierających cytral. Katedra i zakład Farmakognozji i Fitochemii, Wydział Farmaceutyczny z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach; Studenckie Towarzystwo Naukowe, Koło Naukowe Katedry Farmakognozji i Fitochemii.

15. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz, Małgorzata Gorzel Witold Furgał, Aleksandra Kubat-Sikorska: Pacjent onkologiczny w ośrodku SPA & Wellness jako realizacja trendów GWS 2017. Katedra Technologii Produkcji Roślinnej i Towaroznawstwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie; Ogród Roślin i Surowców Kosmetycznych, Centrum Innowacji Badań i Nauki w Lublinie; Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie.

16. Jolanta Baran, Małgorzata Źródło-Loda: Wpływ inuliny na jakość organoleptyczną jogurtów.. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

17. Marcin Kotowski: Przeciwnowotworowe właściwości tradycyjnie użytkowanych grzybów w Polsce. Uniwersytet Rzeszowski, Pozawydziałowy Instytut Biotechnologii.

18. Agnieszka Lichota, Mateusz Ulma, Mateusz Wasiak, Agnieszka Wypasek, Weronika Wojnar, Ilona Kaczmarczyk-Sedlak: Analiza porównawcza wpływu czasu parzenia na zawartość związków farmakologicznie czynnych i na potencjał antyoksydacyjny w wybranych herbatach oraz yerba mate. Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

19. Monika Sczygiol, Anna Zwyrzykowska-Wodzińska, Bogdan Jarosz, Antoni Szumny, Robert Kupczyński: Analysis of non-structural carbohydrates in the polar fraction of selected Ilex cultivars. Departament of Chemistry, The Faculty of Food Science and Technology; Department of Environment Hygiene and Animal Welfare, The Faculty of Biology and Animal Science, Wrocław University of Environmental and Life Sciences.

20. Cyboran-Mikołajczyk S., Bonarska-Kujawa D., Męczarska K., Oszmiański J., Kleszczyńska H.: Czy polifenole czystka mogą być stosowane w profilaktyce nowotworów? Katedra Fizyki i Biofizyki; Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu.

21. Elżbieta Kondratowicz-Pietruszka: Porównanie jakości wybranych zielonych herbat. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

22. Renata Klebaniuk, Edyta Kowalczuk-Vasilev, Maciej Bąkowski, Katarzyna Kępka, Magdalena Olcha, Loretta Kłodzińska, Robert Krusiński: Właściwości prozdrowotne Lycium chinense (Lycium chinense health benefits); Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

23. Silska Grażyna: Gatunek len zwyczajny (Linum usitatissimum L.) w prewencji chorób nowotworowych. (The species (Linum usitatissimum L.) in prevention of cancer diseases); Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu.

Patronat

Marszałek Województwa Podkarpackiego mgr inż. Władysław Ortyl

clip_image010

Marszałek Województwa Dolnośląskiego dr inż.Cezary Przybylski

clip_image012

Prezydent Wrocławia dr Rafał Dutkiewicz

clip_image014

Prezydent Miasta Krosna mgr inż. Piotr Przytocki

clip_image016

Patronat medialny

Czasopismo naukowe

clip_image018

Niezależna Telewizja NTV

clip_image020

clip_image022

Porady na zdrowie

clip_image024

Sponsorzy

Biovitalium Kosmetyki DLA

clip_image026

clip_image028

Sylveco AdiFeed

clip_image030

clip_image032

Zapraszamy na IV konferencję pt. Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna. Medycyna naturalna w onkologii, Krosno 11-12 maja 2017 roku.

             

cancer1

       clip_image002                clip_image002               clip_image002[7]           

image

Rektor

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie

Rektor

Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

Dyrektor naczelny

Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu

oraz

Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów

zapraszają na

IV konferencję pt.


Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna

Medycyna naturalna w onkologii

Krosno

11-12 maja 2017 roku

Celem konferencji jest przedstawienie znaczenia preparatów pochodzenia naturalnego, diety i aktywności fizycznej w leczeniu oraz profilaktyce nowotworów. Zwrócenie uwagi na liczne czynniki kancerogenne oraz możliwości ochrony przed nimi. Próba oceny potencjalnego znaczenia medycyny naturalnej w onkologii.

Tematyka konferencji:

· Prozdrowotne działanie żywności, przydatnej w profilaktyce nowotworów

· Żywność funkcjonalna, w tym nutraceutyki w onkologii

· Żywność nowa w profilaktyce onkologicznej

· Suplementy diety w onkologii

· Kosmetyki, w tym kosmeceutyki i dermokosmetyki dla pacjentów onkologicznych

· Preparaty ziołowe, w tym leki ziołowe stosowane oficjalnie i nieoficjalnie w leczeniu i zapobieganiu nowotworów

· Fitoterapia onkologiczna

· Bezpieczeństwo żywności, pasz, ziół i kosmetyków – znaczenie w prewencji pierwotnej nowotworów

Organizatorzy przewidują:

· Referaty plenarne

· Sesje referatowe w sekcjach tematycznych

· Sesje posterowe

· Wystawy i prezentacje firm

KOMITET HONOROWY KONFERENCJI

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. n. chem. Aleksander Koll (Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk (Dyrektor Naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu)

KOMITET NAUKOWY KONFERENCJI

Przewodniczący: prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (Kierownik Katedry Onkologii, kierownik Zakładu Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu; dyrektor Centrum Chorób Piersi przy DCO we Wrocławiu; pełnomocnik Dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu ds. nauki i ds. wdrażania standardów „Breast Unit”, współpracownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Onkologiczne Badania Przesiewowe).

Członkowie:

Prof. zw. dr hab. n. med. Ryszard Andrzejak (Dyrektor Instytutu Zdrowia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu)

Prof. dr hab. farm. inż. Grzegorz Bazylak (Kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Prof. dr hab. Marek Bębenek (kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej I, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka (Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego, kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Prof. dr hab. Józefa Chrzanowska (Katedra Technologii Surowców Zwierzęcych i Zarządzania Jakością, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Piotr Dzięgiel (Prorektor ds. Dydaktyki UM im. Piastów Śląskich, kierownik Katedry i Zakładu Histologii i Embriologii, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak (Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. inż. Jan Grajewski (Kierownik Katedry Fizjologii i Toksykologii, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Wydział Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski)

Prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (Kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. n. med. Brygida Knysz (Kierownik Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. chem. Aleksander Koll (Rektor Niepublicznej Wyższej Szkoły Medycznej we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (Kierownik Katedry Onkologii, kierownik Zakładu Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. Krzysztof Marycz, (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Pracownia Mikroskopii Elektronowej, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Niżnikowski (Przewodniczący Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk, Prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego, Kierownik Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Prof. dr hab. Jan Oszmiański (Kierownik Katedry Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. inż. Maria Ruda (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Zakład Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. med. Andrzej Szuba (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny, (Kierownik Katedry Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. biol. Magdalena Twarużek, (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer (Kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Prof. dr hab. Zenon Węglarz (Katedra Roślin Warzywnych i Leczniczych, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Prof. dr hab. inż. Aneta Wojdyło (Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. o. zdr. Danuta Zarzycka (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie; Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Dr n. leśn. Izabela Betlej (Instytut Zdrowia i Gospodarki, kierownik Zakładu Towaroznawstwa, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Józef Forgacz (Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej II, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Dr inż. Janusz Kilar (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr inż. Barbara Krochmal-Marczak (Instytut Zdrowia i Gospodarki, kierownik Zakładu Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr hab. n. biol. Łukasz Łuczaj, prof. URz (Kierownik Zakładu Botaniki Instytutu Biotechnologii Stosowanej i Nauk Podstawowych Uniwersytetu Rzeszowskiego)

Dr hab. n. med. Adam Maciejczyk (Dyrektor Naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu)

O. dr Marcelin Pietryja (Dyrektor Herbarium Św. Franciszka, Dyrektor Instytutu Medycyny Klasztornej, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach)

Dr n. med. Renata Rabiasz (Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr n. biol. Henryk Różański (Kierownik Laboratorium Biologii Przemysłowej i Eksperymentalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Dr hab. inż. Anna Sokół-Łętowska (Katedra Technologii Owoców, Warzyw i Nutraceutyków Roślinnych, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)

Dr n. biol. Dominik Wróbel (Prorektor ds. Studiów, Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S. Pigonia w Krośnie)

KOMITET ORGANIZACYJNY KONFERENCJI

Przewodniczący: dr n. biol. Henryk Różański

dr n. leśn. Izabela Betlej

dr inż. Janusz Kilar

dr inż. Magdalena Kilar

dr inż. Barbara Krochmal-Marczak

dr inż. n. tech. Anna Pietrasz

dr n. med. Renata Rabiasz

dr n. biol. Dominik Wróbel

mgr inż. Halina Beń

mgr Lucyna Pojnar

mgr Katarzyna Studnicka

mgr inż. Angelika Uram

Sekretarz:

mgr Iwona Wajs

Kalendarz zgłaszania uczestnictwa

Zgłaszanie uczestnictwa do 30.04.2017 r.

Platforma elektroniczna do zgłaszania uczestnictwa w Konferencji dostępna na stronie: https://konferencje.pwsz.krosno.pl

Streszczenia należy przysyłać do 08.04. 2017 r.

Pełne wersje artykułów należy przysyłać do 31 maja 2017 r.

Termin wniesienia opłaty do 30 kwietnia 2017 r.

Wszystkie nadesłane artykuły będą kwalifikowane i recenzowane.

Streszczenia artykułów będą wydane jako materiały konferencyjne.

Pełne artykuły naukowe zostaną wydane jako monografia naukowa.

Wymagania edytorskie dla streszczeń (do materiałów konferencyjnych) – dostępne są na stronie: kliknij (http://luskiewnik.strefa.pl/streszczenia_wymagania_edytorskie.pdf)

Wymagania edytorskie dla artykułów pełnych (monografia) dostępne są na stronie: kliknij (http://luskiewnik.strefa.pl/monografia_wytyczne.pdf)

Opłaty

· Uczestnicy regularni: 400 zł

· Studenci i doktoranci: 250 zł

· Członkowie PTZiF: 300 zł

· Reklama w wydawnictwie (B5) 2000 zł

· Reklama w wydawnictwie (B6) 1000 zł

· Reklama stojąca za stołem plenarnym 2000 zł

· Postawienie stoiska pokazowego w ramach opłaty konferencyjnej za każdego z członków obsługi

Opłata konferencyjna obejmuje:

Ø uczestnictwo w sesjach naukowych

Ø materiały konferencyjne – streszczenia

Ø wydawnictwo „Rośliny zielarskie, kosmetyki naturalne i żywność funkcjonalna”

Ø bar kawowy, obiady i uroczystą kolację

Opłatę konferencyjną należy wpłacić na konto:

Bank Pekao S.A.

I O/Krosno

39 1240 2311 1111 0010 5453 8749

z dopiskiem: „konferencjaPTZiF”+ imię i nazwisko uczestnika/nazwa firmy

lub

„konferencjaPTZiF”+nazwa firmy_reklama B5/B6”

Sekretariat konferencji:

Instytut Gospodarki i Polityki Społecznej

ul. Dmochowskiego 12

38-400 Krosno

tel. 13-43-755-80, 13-43-755-25

fax 13-43-755-81

e-mail: zielarstwo2017@pwsz.krosno.pl

Adres do korespondencji:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie

ul. Rynek 1

38-400 Krosno

tel. 13-43-755-80. 13-43-755-25

fax 13-43-755-81

e-mail: zielarstwo2017@pwsz.krosno.pl

Miejsce Konferencji: kampus Politechniczny PWSZ w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Dmochowskiego 12.

Zapraszamy na seminarium Borelioza – problemy diagnostyczne i terapeutyczne, Krosno 10 maja 2017 r.

borreliosis_krosno_PWSZ

clip_image002clip_image002clip_image002[4]

Rektor

Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie

Rektor

Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu

oraz

Polskie Towarzystwo Zielarzy i Fitoterapeutów

zapraszają na

seminarium

Borelioza – problemy diagnostyczne i terapeutyczne

Krosno

10 maja 2017

Cele seminarium:

Popularyzacja wiedzy oraz wymiana poglądów naukowych i doświadczeń na temat epidemiologii, etiologii, patogenezy, obrazu klinicznego, diagnostyki, leczenia i profilaktyki boreliozy (Borreliosis). Próba wyjaśnienia przyczyn „szumu medialnego” na temat boreliozy (krętkowicy kleszczowej). Merytoryczne omówienie, weryfikacja i obalenie nieprawdziwych informacji o chorobie oraz próba oceny rzeczywistych zagrożeń związanych z zakażeniem krętkami Borrelia. Dawne i współczesne problemy związane z rozpoznaniem i leczeniem boreliozy z Lyme. Omówienie i ocena metod leczenia boreliozy w medycynie oficjalnej i medycynie alternatywnej (niekonwencjonalnej).

Tematyka seminarium:

· Biologia kleszczy Ixodida

· Krętki Borrelia wywołujące boreliozę

· Diagnostyka boreliozy

· Objawy, różnicowanie boreliozy

· Metody leczenia boreliozy

· Zapobieganie boreliozie

· Preparaty przeciwkleszczowe

· Aspekty historyczne związane z boreliozą

Formy prezentacji:

· Sesje plenarne

· Referaty

· Sesje posterowe

· Wystawy i prezentacje firm

KOMITET HONOROWY SEMINARIUM

Prof. dr hab. Grzegorz Przebinda (Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S. Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Tadeusz Trziszka (Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

KOMITET NAUKOWY SEMINARIUM

Przewodniczący: prof. dr hab. Roman Kołacz (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Członkowie:

Prof. dr hab. farm. inż. Grzegorz Bazylak (Kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Prof. dr hab. n. farm. Stanisław Boryczka (Prorektor ds. Kształcenia Podyplomowego i Ustawicznego, Kierownik Katedry i Zakładu Chemii Organicznej, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach)

Dr n. leśnych Izabela Betlej (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Zbigniew Dobrzański (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Dr n. med. Sławomir Dudek (Katedra i Zakład Farmakognozji i Fitochemii, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Dr n. med. Józef Forgacz (Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej II, Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu)

Prof. dr hab. n. biol. Anna Goździcka-Józefiak (Kierownik Zakładu Wirusologii Molekularnej, Uniwersytet im. A.Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. inż. Jan Grajewski (Kierownik Katedry Fizjologii i Toksykologii, Uniwersytet im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. med. Paweł Januszewicz (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie; Dyrektor Instytutu Pielęgniarstwa i Nauk o Zdrowiu, Wydział Medyczny, Uniwersytet Rzeszowski)

Prof. dr hab. n. biol. Adam Kaznowski (Dyrektor Instytutu Biologii Eksperymentalnej UAM, Kierownik Zakładu Mikrobiologii, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Prof. dr hab. n. med. Brygida Knysz (Kierownik Katedry Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych; Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych, Chorób Wątroby i Nabytych Niedoborów Odpornościowych, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Kołacz (Katedra Higieny Środowiska i Dobrostanu Zwierząt, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. farm Ilona Kaczmarczyk-Sedlak (kierownik Katedry i Zakładu Farmakognozji i Fitochemii, Wydziału Farmaceutycznego, Śląski Uniwersytet Medyczny)

Dr n. med. Ryszard Kacała (Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Dr inż. Janusz Kilar (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Lucjan Langner (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski (Kierownik Katedry Onkologii, Kierownik Zakładu Chirurgii Onkologicznej, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich Wrocławiu)

Prof. dr hab. Roman Niżnikowski (Przewodniczący Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk; Prezes Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego; Kierownik Katedry Szczegółowej Hodowli Zwierząt Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie)

Dr hab. n. biol. Krzysztof Piksa, prof. UP (Instytut Biologii, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie)

O. dr Marcelin Pietryja (Dyrektor Herbarium Św. Franciszka, Dyrektor Instytutu Medycyny Klasztornej, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów w Katowicach-Panewnikach)

Prof. dr hab. inż. Maria Ruda (Zakład Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Dr n. med. Renata Rabiasz (Dyrektor Instytutu Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Dr n. biol. Henryk Różański (Kierownik Laboratorium Biologii Przemysłowej i Eksperymentalnej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. med. Andrzej Szuba (Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. inż. Antoni Szumny (Kierownik Katedry Chemii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. biol. Magdalena Twarużek (Instytut Biologii Eksperymentalnej, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy)

Prof. dr hab. n. farm. Iwona Wawer (kierownik Zakładu Chemii Fizycznej na Wydziale Farmaceutycznym, Warszawski Uniwersytet Medyczny)

Dr hab. n. med. Dorota Waśko-Czopnik (Klinika Gastroenterologii i Hepatologii. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu, Klinika Gastroenterologii i Hepatologii, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu)

Dr n. biol. Dominik Wróbel (Prorektor ds. Studiów, Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie)

Prof. dr hab. Marek Ziętek (Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu)

Prof. nadzw. dr hab. n. o zdr. Danuta Zarzycka (Instytut Zdrowia i Gospodarki, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. S.Pigonia w Krośnie; Katedra i Zakład Pielęgniarstwa Pediatrycznego, Uniwersytet Medyczny w Lublinie)

KOMITET ORGANIZACYJNY SEMINARIUM

Przewodniczący: dr n. biol. Henryk Różański

Członkowie:

dr Izabela Betlej

dr inż. Janusz Kilar

dr inż. Magdalena Kilar

dr inż. Barbara Krochmal-Marczak

dr inż. Anna Pietrasz

mgr inż. Halina Beń

mgr Lucyna Pojnar

mgr Katarzyna Studnicka

mgr inż. Angelika Uram

Sekretarz:

mgr Iwona Wajs

Kalendarz zgłaszania uczestnictwa

· Zgłaszanie uczestnictwa do 30.04.2017 r.

· Formularz rejestracyjny zgłaszania uczestnictwa w seminarium dostępny jest na stronie: https://konferencje.pwsz.krosno.pl

· Streszczenia artykułu należy przysyłać do 7 kwietnia 2017 r.

· Pełne wersje artykułów należy przysyłać do 31 maja 2017 r.

· Termin wniesienia opłaty: do 30 kwietnia 2017 r.

Wszystkie nadesłane artykuły będą kwalifikowane i recenzowane.

Streszczenia artykułów będą wydane jako materiały seminaryjne.

Pełne artykuły naukowe zostaną wydane w czasopiśmie Herbalism.

Wymagania edytorskie dostępne są na stronie:

Wymagania edytorskie dla streszczeń (do materiałów konferencyjnych) – dostępne są na stronie: kliknij (http://luskiewnik.strefa.pl/streszczenia_wymagania_edytorskie.pdf)

Wymagania edytorskie dla artykułów pełnych (do czasopisma Herbalism) dostępne są na stronie: kliknij (http://www.pwsz.krosno.pl/instrukcje-dla-autorow-herbalism/)

Opłata:

· uczestnicy 150 zł

Opłata seminaryjna obejmuje:

· uczestnictwo w seminarium

· materiały seminaryjne – streszczenia

· przekąski i napoje na czas przerw kawowych

Opłatę seminaryjną należy wpłacić na konto:

Bank Pekao S.A.

I O/Krosno

39 1240 2311 1111 0010 5453 8749

z dopiskiem: „seminarium borelioza”+ imię i nazwisko uczestnika/nazwa firmy

Sekretariat seminarium:

Instytut Gospodarki i Polityki Społecznej

ul. Dmochowskiego 12

38-400 Krosno

tel. 13-43-755-80, 13-43-755-25

fax 13-43-755-81

e-mail: borelioza@pwsz.krosno.pl

Adres do korespondencji:

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia w Krośnie

ul. Rynek 1

38-400 Krosno

tel. 13-43-755-80, 13-43-755-25

fax 13-43-755-81

e-mail: borelioza@pwsz.krosno.pl

Miejsce seminarium: kampus Politechniczny PWSZ w Krośnie, 38-400 Krosno, ul. Dmochowskiego 12.